Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (25 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Block editor
ja_JP: ブロックエディター

[ctx: Editor Name]
en: Classic editor
ja_JP: 旧エディター

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
ja_JP: 編集 (旧エディター)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
ja_JP: 編集 (ブロックエディター)

en: Change settings
ja_JP: 設定変更

en: Default editor for all sites
ja_JP: すべてのサイトのデフォルトエディター

en: Editor Settings
ja_JP: エディター設定

en: Default Editor
ja_JP: デフォルトエディター

[ctx: Editor Name]
en: block editor
ja_JP: ブロックエディター

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
ja_JP: 旧エディター

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
ja_JP: 「%s」をブロックエディターで編集

en: Switch to block editor
ja_JP: ブロックエディターに切り替え

en: Switch to classic editor
ja_JP: 旧エディターに切り替え

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
ja_JP: デフォルトでは、ブロックエディターがクラッシックエディターに置き換えられ、ユーザーはエディターを切り替えることはできません。

en: Allow site admins to change settings
ja_JP: サイト管理者による設定の変更を許可

en: Editor
ja_JP: エディター

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: Allow users to switch editors
ja_JP: ユーザーにエディターの切り替えを許可

en: Default editor for all users
ja_JP: すべてのユーザーのデフォルトエディター

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/classic-editor/

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
ja_JP: WordPress コントリビューター

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
ja_JP: WordPress の旧エディターと、TinyMCE、メタボックスなどを含む以前のスタイルの投稿編集画面レイアウトを有効化します。この画面を拡張する古いプラグインをサポートします。

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
ja_JP: 「%s」を旧エディターで編集

en: Settings
ja_JP: 設定
